Peab säljstartar 40 nybyggda lägenheter i Kviberg


2020-09-07

Visualiseringsbild vardagsrum och kök (bilden är en illustration).
Bild: Peab
Visualiseringsbild vardagsrum och kök (bilden är en illustration).

Visualiseringsbild sovrum, (bilden är en illustration).
Bild: Peab
Visualiseringsbild sovrum, (bilden är en illustration).

Bjurfors Nyproduktion förmedlar, med digital säljstart 2 september 2020 (bilden är en illustration).
Bild: Peab
Bjurfors Nyproduktion förmedlar, med digital säljstart 2 september 2020 (bilden är en illustration).

Just nu planerar Peab Bostad för att bygga 40 nya lägenheter i Kviberg i östra Göteborg. Det är Bjurfors Nyproduktion som ska förmedla bostäderna. Som en följd av coronapandemin sker säljstarten digitalt.

I Kviberg växer nu ett helt nytt kvarter fram. Nästgårds med Gamlestadens storstadsliv, och precis invid en grönskande äng ner mot Säveån, ska Peab Bostad bygga 40 ljusa lägenheter som ska stå inflyttningsklara vintern 2022/2023.

– Det är väldigt glädjande att vi fått förtroendet att arbeta med Peab Bostad i detta på flera sätt speciella projekt, säger Regina Svantesson, försäljningschef på Bjurfors i Göteborg.

Det är långt ifrån första gången som Bjurfors och Peab Bostad samarbetar i nyproduktionsprojekt. Enligt Johannes Öberg, försäljningschef på Peab Bostad, var valet av Bjurfors som samarbetspartner givet för detta projekt.

– På Peab är vi jätteglada över att kunna säljstarta Kvibergs Landeri, och vara med och utveckla en så spännande och aktiv del av staden. Vi har haft ett mycket bra samarbete med Bjurfors i tidigare projekt i samma område, så att välja Bjurfors som samarbetspart i denna projekt kändes självklart, säger Johannes Öberg.


Digital säljstart
Lägenheterna kommer att säljas till ett fast pris och den 2 september klockan 12.00 var det digital säljpremiär. Då öppnade köpanmälan på nätet, där kunderna själva väljer vilken eller vilka lägenheter de är intresserade av.

– När köpanmälan stänger blir kunden uppringd i turordning för när de visat intresse för projektet. Den här typen av digital säljstart har vi sett mer av nu på grund av pandemin. Det funkar fint och är ett smidigt förfarande, säger Therese Bjurenlind som mäklar projektet tillsammans med sin kollega Karin Berggren på Bjurfors Nyproduktion i Göteborg.


Svanenmärkta bostäder
Bostäderna, som är svanenmärkta, är ritade av Cilla Jansson och Peter Sallmén på Tengbom arkitekter. Naturligt ljus och rejäl takhöjd är genomgående för alla lägenheter, samtidigt som köparen har stora möjligheter att själv sätta sin prägel genom att välja färger och material.

– Det bästa med en helt nybyggd lägenhet är att du kan sätta din egen personliga stil på ditt nya hem. Huset inreds också med en stor gemensamhetslokal för de boende att nyttja. Dessutom måste jag ju nämna möjligheten till odlingslott precis utanför fönstret. Enkelt men lyxigt, säger Karin Berggren.



Källa: Peab

Tipsa en vn Skriv ut



Bygginvesteringarna vänder uppåt

Bygginvesteringarna vänder uppåt – Morris Law kommenterar utvecklingen

Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar ökar under 2025 och 2026....

Läs mer
Bygglet
Fastighetsmäklarförbundet informerar om ny rättspraxis och vägledning gällande avgiftshöjningar i nybildade bostadsrättsföreningar.

Ny vägledning till mäklare om avgiftshöjningar i nybildade bostadsrättsföreningar

Ny rättspraxis ger vägledning om avgiftshöjningar i bostadsrättsföreningar...

Läs mer


Premiär för Byggmässan i Stockholm – En ny samlingsplats för byggbranschen

Den 5–6 mars 2025 gjorde Byggmässan sin efterlängtade debut på Kistamä...

Läs mer
Det som faktiskt sparar mest energi för linhissar, oavsett om vi pratar efter modernisering eller komplett utbyte, är faktiskt att belysningen i hissen byts till LED och att den släcks när hissen inte används, berättar Peter Reinholdsson.

Bra start på 2025 där moderniseringar går starkt framåt

81 moderniseringar för bostadsbolaget Vätterhem

Läs mer


Wihlborgs bygger nytt till BPC Instruments i Lund

På Tomaten 1 i verksamhetsområdet Hasslanda i Lund kommer Wihlborgs att låta...

Läs mer
Låsexperter från SafeTeam deltar på Kunskapswebinar om digitala låssystem.

Efter succén 2024 – SafeTeam bjuder in till nytt Kunskapswebinar om digitala låssystem

Digitala låssystem – passar det din fastighet? Den frågan besvaras på...

Läs mer


Sätt dig in i Boverkets nya byggregler!

 

Boverket genomför översyn av byggreglerna
Inom ramen för projektet Mö...

Läs mer
Byggbranschen behöver flera nya specialistkompetenser, som hållbarhetsexperter, AI-ingenjörer och digitaliseringsexperter. Det visar årets Ramirentrapport.

Tufft att rekrytera rätt kompetenser till byggbranschen i framtiden

Det kan bli tufft att rekrytera rätt kompentenser till byggbranschen de närmsta 10 å...

Läs mer


Nyckeln till förbättrad energideklaration för fastigheter

Som en del av de nya EU-förslagen kring energiklassificering av byggnader står solceller...

Läs mer
Snö- och isfyllda hängrännor och stuprör kan orsaka skador på både fastigheter och människor. Skador som kan undvikas med ett lättskött och energieffektivt värmekabelsystem.

Åtta skäl att satsa på frostskydd av hängrännor och stuprör, med värmekabel

Vinterväder kan innebära tuffa utmaningar för kommersiella och industriella...

Läs mer
Stort utbud och ökad efterfrågan på Stockholms bostadsmarknad

Försäljningsökning av bostadsrätter i Stockholm i september

Trots en måttlig prisnedgång i för bostadsrätterna i Stockholms innerstad de...

Läs mer


Högkvalitativ, Svanenmärkt bostadsfastighet i attraktiva Halmstad

Kommersiella Fastigheter presenterar nu Häggen 1 – en högkvalitativ, Svanenmä...

Läs mer
<span>Vikströms äger de flesta av Layhers produkter, från traditionell ställning, väderskydd och lotstrappor ner till minsta konsol. “Jag tror inte de säljer en enda detalj som vi inte har i stocken”, säger Mattias Vikström, ekonomi- och avtalsansvarig.</span>

Vikströms Byggnadsställningar väljer Layher: "Hundra procent leverantörstrohet"

Från norrländska Bureå till huvudstaden, med hela Storstockholm och Mä...

Läs mer
<span>Nu söker vi en engagerad, serviceinriktad och noggrann fastighetsförvaltare som ser värdet i att arbeta med både akut och planerat underhåll. </span>

Nu söker vi en noggrann fastighetsförvaltare

Gryaab är inne i en expansiv fas! Vi kommer kommer bland annat att genomföra vår...

Läs mer


Nivika har tecknat ett hyreskontrakt och uppför en industrifastighet i Värnamo till Rudhäll

Nivika har tecknat ett nytt 10-årigt hyresavtal med Rudhäll Industri AB*, ett helä...

Läs mer
Smartvatten, den ledande leverantören av vattendata, har publicerat sin tredje årliga vattenrapport, som analyserar vattenanvändning och vattenförhållanden i bostäder och kommersiella fastigheter.

Ny datarapport från Smartvatten visar att över 50 procent av alla flerbostadshus drabbas av vattenläckage varje månad

”Annual Water Report”, som baseras på global vattendata i kombination med...

Läs mer


Stena Fastigheter ansluter sina entreprenörer till Opna för ökad automatisering, säkerhet och kontroll

Stena Fastigheter har tagit ett betydande steg mot ökad säkerhet och smidigare hantering...

Läs mer


Ferroamp lämnar in ansökan för stödtjänster i Sydsverige

Snart ska villaägare med batterier från Ferroamp kunna sälja stödtjänster...

Läs mer
Vid spadarna: Birgitta Lindgren, socialnämndens ordförande, Caroline Pettersson, regionchef Vardaga, Nils Resvik, projektutvecklingschef Vectura Fastigheter, Robert Nibelius, ordförande tekniska nämnden, Hanna Bocander, ordförande kommunstyrelsen och Erik Carmestedt, arbetschef MVB &Ouml;st

Vectura Fastigheter ger MVB i uppdrag att bygga äldreboendet Villa Brage i Djursholm – gemensamt spadtag markerade byggstarten

Ett symboliskt spadtag markerade byggstarten för Djursholms nya vård- och omsorgsboende,...

Läs mer
«En för alla!» - det var budskapet när iBox universal lanserades för 23 år sedan. Den nya generationen av inbyggnadsdelen kombinerar de välkända omtyckta fördelarna med mer komfort, säkerhet och flexibilitet. 

iBox universal 2 ger enkel installation och stora fördelar

hansgrohe iBox universal var en revolution för inbyggd installation när den lanserades...

Läs mer
Speedheater Flexiarm 

Speedheater lanserar Flexiarmen: Det senaste verktyget för effektiv fasadrenovering

Speedheater Systems, en ledande tillverkare av innovativa verktyg för bygg- och...

Läs mer


Tredubbling av egenproducerad solenergi - Stena Fastigheter ska bli självförsörjande på el

Stena Fastigheter genomför omfattande satsningar för att minska användningen av el...

Läs mer
Nu är Stena Fastigheters hållbarhetsberättelsen för 2023 här. Under 2023 växlade Stena Fastigheter upp resurserna: anställde fler relationsförvaltare, satsade mer tid och pengar i arbetet med social hållbarhet, och fortsatte att investera i kvarteren 

Stena Fastigheters hållbarhetsberättelse 2023 – växlar upp arbetet och ökar tryggheten i kvarteren

2023 var ett oroligt år i världen. Här hemma var det ekonomiskt tufft för...

Läs mer


Hur monteras en fastighetsbox?

Boxicon, ledande inom innovativa lösningar för fastighetsboxar, är stolta över...

Läs mer


Var noga med ditt val av brandskydd i luftspalter

Enligt Boverkets Byggregler (BBR) skall en ventilerad takfot utföras med brandmotstånd i...

Läs mer


Nettonoll-betong från Heidelberg Materials i planen för nya Nobel Center

När Nobel Center byggs i Stockholm är målet att ligga i framkant när det...

Läs mer
Optimera Svenska AB har ingått ett strategiskt samarbetsavtal med Peab, en av Nordens ledande aktörer inom bygg- och anläggningsbranschen. 

Optimera Svenska AB tecknar samarbetsavtal med Peab

Optimera Svenska AB har ingått ett strategiskt samarbetsavtal med Peab, en av Nordens ledande...

Läs mer
Visionsbild framtagen av JM tillsammans med Sightline. 

Fastighetsägarna Service ingår avtal med Klövern om ekonomisk förvaltning

Fastighetsägarna Service tar över ekonomisk förvaltning och hyresadministration...

Läs mer
Balco Group förvärvar Riikku Group Oy - ett av Finlands ledande företag inom balkonginglasning. 

Balco Group förvärvar Riikku Group Oy

Balco Group AB har ingått avtal om och slutfört förvärv av samtliga aktier i...

Läs mer
<span>Vår målsättning är att underlätta fastighetsägares dagliga arbete, säger Mikael Svensson på Hogia Fastighetssystem.</span>

Hogia tecknar förmånsavtal med Fastighetsägarna

Hogia har slutit ett förmånsavtal med Fastighetsägarna i regionerna Stockholm, GFR...

Läs mer


Mest lästa









imex

Robota Pumpshoppen

Leksandsdörren

stoneco

CH Ståldörrar

Viking Lighting

k-utbildning.se

Hellbergs

Bergsäkra

piltorps leister








Wiklunds



Leviat

Alron

Lami doors

ovella

Con-form

ANM Mättjänster

nils malmgren ab

Team Tejbrant

Tubman

Corroventa

Svebab

Heco

Per Wikstrand

Elecosoft

Lavtox Boracol

Motum Blekinge

Lappset

Zipup dinolift

AF Rör

aircoil

Steelpool

Lightlift

Vieser

Zerxes

VVS mässan 250

Jeven

wettergrens

swescan

Ruukki

EdmoLift
Unica Media AB © 2022
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm
Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se