NCC har köpt mark av Uppsala Akademiförvaltning på Kapellgärdet i Uppsala, intill NCC:s pågående projekt Västra Orgeln. Därmed kan NCC bygga ytterligare 25o bostäder som beräknas vara klara under 2017. NCC är en av de största bostadsbyggarna på Kapellgärdet.
– Det är glädjande att vi snart kan erbjuda Uppsalaborna ytterligare runt 250 fina bostäder på attraktiva Kapellgärdet. Det innebär också att vi får möjlighet att utöka vår projekt- och byggrättsportfölj i ett av Uppsalas mest expansiva och stadsnära områden, säger Daniel Engberg, affärsutvecklare på NCC Boende.
NCC och Uppsala Akademiförvaltning kommer att samarbeta med detaljplanearbetet. Enligt plan kommer de första bostäderna att var klara för inflyttning från och med 2017.
– Vi är mycket nöjda med att bidra till att Uppsala får fler bostäder, något som gynnar även Uppsala universitets utveckling avslutar, Torbjörn Axelsson, fastighetschef på Uppsala Akademiförvaltning.
– Att NCC köper marken känns tryggt, det är en etablerad aktör som redan har många slutförda bostadsprojekt i området, säger Fredrik Ahlstedt (m) Kommunstyrelsens ordförande.
Sedan år 2000 byggs bostäder på Kapellgärdet mellan Vattholmavägen och järnvägen, nära Uppsala station. När det är klart 2017 blir det ett av Uppsalas större bostadsområden, där NCC har byggt totalt 1 000 bostäder.
Källa: NCC