Järfälla investerar i ytterligare en t-baneuppgång i Barkarby


2017-05-31

Visionsbild framtida stadskvarter i Veddesta.
Bild:White arkitekter
Visionsbild framtida stadskvarter i Veddesta.

Järfälla kommun investerar 91 miljoner kronor i ytterligare en stationsuppgång för den framtida tunnelbanan till Barkarby.

Järfälla kommun och Stockholms läns landsting skriver avtal om att, utöver den redan planerade stationsuppgången i anslutning till Barkarby station, bygga ytterligare en stationsuppgång som ska ligga centralt mitt i de framtida stadskvarteren i Veddesta. Avtalet innebär att Järfälla kommun satsar ytterligare 91 miljoner kronor, öronmärkta för den nya stationsuppgången.

- Veddesta står inför en spännande omdaning som nu möjliggör bostäder, sjukhus, skola, kontor, multisportanläggning, hotell och handel. Det finns ett stort intresse för att investera i Veddesta. En andra t-baneuppgång kommer att ha stor betydelse för den framtida utvecklingen och öka områdets attraktionskraft ytterligare, säger kommunstyrelsens ordförande Claes Thunblad (S).

Beslutet om tilläggsavtal till genomförandeavtal för tunnelbana gällande finansiering av en ny stationsuppgång i Veddesta togs av kommunstyrelsen i Järfälla måndagen den 29 maj.

 

Om Veddesta, Barkarbystaden och tunnelbanan

Tunnelbanans blå linje förlängs från Akalla till Barkarby station. Det blir två nya tunnelbanestationer, en i Barkarbystaden och en vid Barkarby station, med vardera två tunnelbaneuppgångar. Järfälla kommun har i avtal om utbyggnad av tunnelbana från Akalla till Barkarby åtagit sig att uppföra 14 000 bostäder i tunnelbanans influensområde fram till år 2032. Inom stadsutvecklingsområdet Barkarbystaden pågår utbyggnad inom detaljplan för Barkarbystaden I. I området pågår arbete med att ta fram ytterligare sju detaljplaner. Under 2017 beräknas detaljplanerna Barkarbystaden II, Barkarbystaden III och Veddesta I att antas.

Källa: Järfälla källa